GAP TurlarıYurtiçi Turları

Mardin Midyat Turu

İLYA TRAVEL

MARDİN MİDYAT TURU

2 gece 3 gün

1.GÜN

Siz sevgili misafirlerimiz ile buluştuktan sonra alacağımız serbest kahvaltının (ekstra) ardından Diyarbakır gezimize başlıyoruz 10 gözlü köprü,sur mahallesi Ulucami Cahit Sıtkı Tarancı müzesi gezisi ardından bu güzel şehirden ayrılıyor ve Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan bu kente gelirken Uzun Hasan’ın oğlu Kör Zeynel Türbesi ve bir dönemler Anadolu’daki en büyük köprü olan, fakat şu anda kalıntılarını görebildiğimiz Taş Köprüyü görüyoruz. (2010 yılında yaşanan toprak kayması neticesinde, tehlike arz ettiğinden dolayı ilgili bakanlık tarafından kaleye çıkış yasaklanmıştır.) Yeni Saray, Mağaralar, Darphane, Zekât Kuyusu, Tılsımlı Kapı, Gözcü Kulesi, Büyük Saray, Ulucami, Zindan ve El-Rızk Cami’yi panoramik olarak görüyor ve vereceğimiz serbest zaman ardından aracımıza binerek Tur Abidin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden Midyat’ta kısa bir gezi yapıyoruz. Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği Telkâri sanatının en iyi örneklerinden alabilirsiniz. Sizlerin Sıla dizisi ile tanıdığınız Midyat evlerinin en güzel örneklerinden olan Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında Midyat’tan ayrılıp yakınlardaki çok önemli bir dini merkez olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırına gidiyoruz. Kilise Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneleri de içerisinde barındırmakta. Gezimizin ardından Midyat’a geri dönüyor ve Midyat’ın en keyifli otellerinden biri olan kasr-ı Nehroz otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

2.GÜN

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Dara Antik Kenti’ne gidiyoruz. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kentinin çevresi 4 kilometrelik bir surla korunmuştur. İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 m. yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları halen görülebilmektedir. Ayrıca köyün etrafında tarihleri Geç Roma dönemine kadar giden mağara evlere rastlanmakta “Gündüz Seyranlık; Gece Gerdanlık”  Mardin şehir merkezini gediyoruz ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapmaya başlıyoruz. Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi, Şehidiye Cami, PTT Evi, Eski Hükümet Konağı, Zinciriye Medresesi gezilerimizi yaparken yöreye özgü bir mimari unsur olan abbara görüyor ardından Keldani Kilisesi gezimizi de yaparak öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından yürüyüşümüze devam ediyoruz Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, taştan dar sokakları gezileri sırasında kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Gezimizin ardından Mardin Çarşı’da serbest zaman ardından konaklama otelimizde.

3.GÜN

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası valizlerimizi alarak otelimizden ayrılıyoruz ve Uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekânı olan ve şu sıralar Metropolitlik Statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyoruz. Buradaki gezimizin ardından Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesinde duruyoruz ve sınıflar, eyvan, camii, hayat havuzu gibi kısımları geziyoruz. Buradan bakıldığında Mezopotamya Ovası’nın görüntüsü sizleri büyüleyecek.

                  Daha sonraki turlarımızda buluşmak üzere  sizlere  veda  ediyoruz…

ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER

  • 1 Gece Kasr-ı Nehroz otelde konaklama (Sabah kahvaltı ve akşam yemeği)
  • 1 Gece Kaya Ninova otelde konaklama (Sabah kahvaltı)
  • Kişi sayısına göre lüks araçlar ile ulaşım
  • Çevre Gezileri
  • Profesyonel Rehberlik hizmeti

Not: Mardin’de yöresel lezzetlerden tatmak isteyeceğiniz düşünüldüğü için otel oda kahvaltı tercih edilmiştir.

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

  • Programda belirtilen ilk gün sabah kahvaltısı
  • Programda belirtilen son gün akşam yemeği
  • Tüm Öğle Yemekleri
  • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
  • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

NOT: Rehberiniz hava ve yol durumuna göre  programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 Programı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız